HomeCulturaNumen, Veus d'Ilercavònia, un espetacle per premiar diumenge al teixit cultural ebrenc

Numen, Veus d’Ilercavònia, un espetacle per premiar diumenge al teixit cultural ebrenc

L’Ajuntament de Tortosa, Òmnium Cultural de les Terres de l’Ebre, i el col·lectiu diLLUMs d’arts al Forn, en col·laboració dels Serveis Territorials de Cultura de la Generalitat de Catalunya, Campus Extens de la URV a Tortosa, l’Escola Municipal de Teatre de Tortosa, el grup CREA i el Forn de la Canonja, organitzen per segon any aquest acte que serveix d’homenatge a les persones i entitats culturals ebrenques que han rebut premis i reconeixements durant l’any anterior en camps diversos com la literatura, la fotografia, la pintura, la comunicació, el cinema, la música, etc., amb l’objectiu de posar en valor la quantitat i la qualitat de la gent que treballa per la cultura al nostre territori.

L’acte tindrà lloc el 2 de febrer de 2020, a les 6 de la tarda, al Teatre Auditori Felip Pedrell de Tortosa. No té el format d’una gala o d’una entrega de premis, sinó la representació de l’espectacle Numen, veus d’Ilercavònia, realitzat per Valer Gisbert, amb teatre, música, poesia, imatge, dansa…

A l’espectacle de l’any passat, Numen és la musa de qualsevol disciplina, la mateixa que converteix els somnis en realitat i obre canals de llum i inspiració en les persones, que dorm. Al fons de l’Ebre, i desperta per desvetllar en nosaltres somnis d’art.

Enguany Numen gira al voltant d’un autor/a teatral que ha d’escriure una obra que es presentarà al mateix Teatre Auditori. Serem testimonis, en directe, del procés creatiu, dalt de l’escenari, de la materialització de les diverses facetes del seu món interior, de les emocions, de les vivències i, sobretot, de la seva relació amb sa mare, i de les motivacions que l’han dut a escriure. El repartiment de l’espectacle el configuren Marta Viladrich (dansa, teatre i rapsòdia), Enric Panisello (Música i cant), Mª Cinta Villamón (teatre, cant i rapsòdia), Alba Figueroa (teatre, cant i rapsòdia), Ismael Villamón (teatre i rapsòdia), Francisco de Pedro (teatre i rapsòdia), Ruben García (dansa), Meritxell Sabaté (Teatre i rapsòdia), Júlia Redó (teatre i rapsòdia), CREA (vídeo), So i Llum: LDF Il·luminació, Disseny cartell: Josep Boldó i Idea artística, guió i direcció: Valer Gisbert

La relació de persones i entitats premiades intenta ser exhaustiva i inclou les quatre comarques ebrenques i de la seva zona d’influència. Els organitzadors expliquen que “ha calgut fer una intensa tasca de recerca i, amb tota seguretat, hi haurà mancances per les quals demanen disculpes, símptoma de la quantitat i varietat de premis culturals que s’han aconseguit. Qualsevol informació al respecte, tant de premis guanyats el 2019, com dels premis que es guanyaran el 2020, es pot enviar al correu electrònic numenEbre@gmail.com, i serà benvinguda”.

Relació de persones i entitats premiades durant el 2019

 

  • Agrupació Musical Rapitenca: Concurs internacional de Bandes Simfòniques del FEM BANDA – International Band Festival Lleida.
  • Albert Curto: Premi Cèsar August Torras de Vic.
  • Albert Guiu: Premi de Narrativa de la Móra la Nova.
  • Andreu Caralt: Premi Jordi Fontanet; Festival Internacional de Cinema en Català FIC-CAT 2019, Millor producció de les comarques tarragonines.
  • Àngel Algueró Borràs. 48è Premi de pintura Josep Martí Roca de La Sénia.
  • Batiste Pla Sanz: XXVI Premi de Fotografia Terra Alta.
  • Canal Terres de l’Ebre,  Miki Colomer: premi a millor documental de mitja durada al Festival Terres Travel amb ‘L’aigua. Esclat de vida’.
  • Carina Balfego: Concurs de Fotografia de les Terres de l’Ebre: categoria Activitat humana; 38 Salón de Fotografía de Quart de Poblet.
  • Carme Cruelles: Premi Joan Guasp de Poesia de Consell (Mallorca).
  • Carme Meix: Premi Neus Gràcia d’Òmnium cultural.
  • Carme Sabaté: 1r Concurs postal dels diLLUMs.
  • Daniela Gallardo: Premi del Concurs Calendari Montsià Jove 2019, de Consell Comarcal del Montsià.
  • Dona Poesia: Premi al millor projecte de col·laboració Interinstitucional de la JCI Tarragona.
  • Elena Solé: Premi de Narrativa Lletres al vent de Gandesa.
  • Emigdi Subirats: Premi Rafael Sari 2019 de narrativa que atorga l’Obra cultural de l’Alguer.
  • Esther Benet: Premi del Vi Català de l’INCAVI al Festival Internacional del vi i el Cava.
  • Eufònic: Premi Muncunill a la Innovació Cultural.
  • Jesús Serrano: Premi Literari Castell d’Ares; Premi de Novel·la Curta Verònica la Cartonera; 28è Concurs Literari Amadeu Pi i Secall de Falset.
  • Joan Beltran: Premi Maestrat Viu.
  • Joan Gil Raga: IV Liga Española de Fotografía organitzada per la Confederación Española de Fotografía, Apartat de natura.
  • Joan Margalef: premi al millor guió sense producció al Fusion International Film Festival de València; Millor guió a la secció New Horizon al Festival de cine de Oaxaca (México).
  • Jonatan Rius: Premi IATI a millor Instagram de viatges.
  • Josefina Matamoros: Premi Nacional de cultura.
  • Josep Igual: Premi de Poesia Xavier Casp; Premi Joan Fuster d’assaig premis Octubre.
  • Josep Ollé Sabaté: Premi Maria Font Bernaus del III Concurs Internacional de Composició Coral de l’Orfeó Català.
  • Josep San Abdon: Reconeixement Sopar de Lletres Onada Edicions.
  • Juli García Balagué: Concurs de fotografia Terres de l’Ebre.
  • La 2 de Viladrich: Premis Nacionals als Establiments Comercials Centenaris.
  • Laura Tienda: Premi Cèsar August Torras de Vic.
  • Setmanari L’EBRE: Millor portada de l’any en els premis de l’associacio catalana de premsa comarcal acpc.
  • Lia Sampai: Concurs Inèdit de Llambilles; XXI Certamen de Jóvenes cantautores de Elche.
  • Litterarum: Premi Nacional de Cultura.
  • Manel Raga Raga: Premi Ageas Insurance al Millor Curtmetratge del Festival DocLisboa.
  • Marc Prades Fonollosa: Premi Flecha en Blanco; 2 premis Inspiration Awards a Brasil; 2 premis col·lecció Fotógrafos de bodas;Wedding Photography Select & The Select Bride.
  • Mario Pons-El Periple: Premi al millor guió de llargmetratge documental al Five Continents International Film Festival de Veneçuela; Global Award al Festival Internacional de cinema de Berlín; Millor documental al Festival SFAAF de Xile 2019.
  • Mercè Gómez: 19è Concurs de Pintura de Jesús.
  • Mercè Gonzàlez: 42è Premi Coca-Cola de Catalunya.
  • MIM: Premi Ebremusik.
  • Miquel Esteve: Premi Mallorca de Narrativa.
  • Miquel Reverté: Premi literari Vila de Santa Bàrbara; Premi de Benicarló.
  • Montse Boldú: Premi Lluís de Montsià de Sant Carles de la Ràpita.
  • Núria Morera: Premi de Narrativa Ribera d’Ebre.
  • Oriol Gracià: Festival Internacional de Cinema en Català FIC-CAT 2019, Millor producció de les comarques tarragonines; Premi del Vi Català de l’INCAVI al Festival Internacional del vi i el Cava.
  • Rafael Fabregat: XX Certamen de Teatro Mínimo Rafael Guerrero.
  • Raimond Aguiló: XVIII Certamen Nacional de Poesia Paco Mollá; Premi de Poesia Lletres al vent de Gandesa; Premi de Poesia Josep Fàbregas i Capell de Sallent; Premi Jocs Florals de la Tardor de Barcelona.
  • Ramon González Reverter: “Cuentos de Navidad” de Villaluenga de la Sagra (Toledo); “Microrelats pel Dia de la Dona” de Balsareny; “La Font de la Teula” de Santa Maria de Martorelles; els “Jocs Florals” de Castellolí, el Centre Sant Pere de Barcelona; “Modest Salse” d’Hostalric; “Sant Jordi” d’Olèrdola; “Vila del Pla” del Pla de Santa Maria; “Somnis Daurats” de Manresa; “Vila de Navarcles” Navarcles; “21 d’Abril” l’Aldea (Narrativa); “21 d’Abril” 2019 L’Aldea (Història); “Maria Roca” de la Pobla de Vallbona; “El Francolí” de l’Espluga de Francolí; “Narrativa Breu” Artesa de Segre; “Certamen para Gente Mayor” de Castellón.
  • Ramon Obiol Reverté: Premi de poesia de Lloret de Mar.
  • Raquel Sánchez Segarra: Premi Fira del Llibre Ebrenc.
  • Roberto Olivan: Award EFFE 2019-2020 award from the European Festivals Association in a ceremony in Bozar (Brussels).
  • Sergio Bassa: Memorial Pere Rodeja.
  • Susanna Lizárraga Maigí: Premi de Narrativa Breu Ciutat d’Amposta.
  • Tian Gombau: Premi al Millor Espectacle de Xicotet Format-FETEN; Drac d’Or a la Millor Escenografia-Fira de Teatre de Titelles de Lleida; Premi del públic Professional-VI International Puppet Theatres Festival “Visiting Arlekin”, Omsk (Rússia).
  • Tomàs Camacho: XII Premis Literaris de Constantí.
  • Vicent Pellicer: Premi Sant Jordi Biblioteca de Tortosa.
  • Xavier Lluís Chavarria: II Premi Imagina un amor; Festival Qlit organitzat per l’AELC.
  • Zoraida Burgos: Jocs Florals de Perpinyà.

 

Redaccio
Redaccio
Periodistes
ARTICLES RELACIONATS

DEIXA UNA RESPOSTA

Introduïu el vostre comentari.
Introduïu aquí el vostre nom

86 + = 92

Últimes notícies

-->